Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

XV edycja Dnia Przedsiębiorczości

XV edycja Dnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 - 2018

Tegoroczną XV edycję Dnia Przedsiębiorczości organizowaną przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie rozpoczęliśmy Warsztatami Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości na temat: „Jak dobrze wybrać zawód”. Za motyw przewodni posłużyły nam słowa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

Miałyśmy okazję poprowadzić to spotkanie i z pomocą pani Grażyny Brzozowskiej przygotowywać materiały, aby zajęcia były ciekawe i efektywne. Na wstępie przedstawiłyśmy prezentację, a następnie młodzież wykonywała ćwiczenia sprawdzające ich predyspozycje do pracy w konkretnych zawodach. Warsztaty podsumowałyśmy testem na inteligencję zawodową. W tym sam dniu, na długiej przerwie, na uczniów szkoły czekała ankieta i słodki poczęstunek przygotowane przez klasę III TE i Szkolny Klub Przedsiębiorczości. I warsztaty i stoisko SKP spotkały się z przychylnością młodzieży i dużym zainteresowaniem.

Wizyta w Jednostce Wojskowej z okazji Dnia Przedsiębiorczości, fot. uczestnicy DP

21 marca – był w tym roku Dniem Przedsiębiorczości, ale to przecież także 1 dzień kalendarzowej wiosny. Dzień rozpoczęliśmy oficjalnym apelem, który poświęcony był setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Prowadzące apel uczennice opowiedziały nam o idei Dnia Przedsiębiorczości oraz wprowadziły w temat naszej powojennej państwowości. Następnie głos przejął Szkolny Zespół Instrumentalno - Wokalny „In Our Power” pod kierownictwem Pani Anny Bielewicz, który śpiewająco opowiedział nam o trudnej  drodze Polski do odzyskania niepodległości. Patriotyczne pieśni, wiersze oraz pięknie zatańczony polonez wprowadził nas w nostalgiczny nastrój.

 

Podczas apelu mieliśmy zaszczyt gościć płk. Zw. Piłsudczyków RP Waldemara Ziarka, który złożył na ręce dyrektora ZSZ Marka Chyla „Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą”. Certyfikat ten przyznaje kapituła powołana przez Związek Piłsudczyków RP pod honorowym patronatem Prezesa Zarządu Krajowego Pisudczyków RP generała zw. Stanisława Władysława Śliwy i Pana Piotra Sosnkowskiego, syna generała Kazimierza Sosnkowskiego - najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że nadawane jest za działania promujące kultywowanie czynu niepodległościowego.

Następnie przeszliśmy do obchodów Dnia Wiosny. Rozpoczęliśmy utworem Marka Grechuty „Wiosna, ach to ty”. Przygotowaliśmy kilka konkursów dla klas. Mogły się one wykazać kreatywnością, tworząc własną wizję Pani Wiosny, pisanki wielkanocnej oraz efektywnością przy szukaniu oznak wiosny ukrytych w szkole. Sprawdziliśmy też, które klasy poczuły wiosnę, ubierając się w koszulki wcześniej wylosowanego koloru oraz za pomocą gry Kohoot na telefonie zweryfikowaliśmy stan naszej wiedzy o wiośnie. Konkurs międzyklasowy wygrała I TE. Nagrody dla klas ufundował Szkolny Sklepik RELAX.

Po apelu uczniowie wyruszyli na jednodniowe praktyki zawodowe do instytucji takich jak: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, PSS Społem, Komenda Powiatowa Policji, Straż Pożarna, I Jednostka Wojskowa, Hotel Krasicki i innych. Uczniowie, którzy zdecydowali się na indywidualne praktyki, nie uczestniczyli w apelu, lecz od rana pilnie zdobywali doświadczenie zawodowe w wybranych przez siebie miejscach.

W latach 2005-2017 ponad 6.743 uczniów zalazło się w 1.443 miejscach pracy. W tym roku 365 uczniów odwiedziło 90 różnych zakładów pracy w ramach jednodniowej praktyki zawodowej. Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom za przyjęcie uczniów do swoich zakładów i wprowadzenie ich w arkana zawodów.

Spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka: otrzymaliśmy Certyfikat „Szkoły Promującej Przedsiębiorczość” wydany przez Naczelnika Przedsiębiorczości Polskiej 2018 Business Centre Club w Olsztynie. Doceniono nasze starania w promowaniu zasad przedsiębiorczości w środowisku lokalnym i wyposażanie uczniów w dodatkową wiedzę ułatwiającą zawodowy start. Serdecznie dziękujemy!

Organizatorkami Dnia przedsiębiorczości w placówce były panie: Grażyna Brzozowska, Agnieszka Hanusz, Anna Bielewicz i Monika Szewalje – Jasińska.

Uczennice Technikum nr 1

Anna Mikołap, Patrycja Plucińska, Ewelina Maścianica, Małgorzata Zapaśnik

Share
Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim